|
20 березня виповнилося 380 років від дня народження Івана Степановича Мазепи. Український державний діяч, політик найвищого ґатунку, Іван Мазепа був одним із найвправніших дипломатів тодішньої Європи, полководцем і поетом, він був патріотом України. Різноманітна природна обдарованість поєднувалася в ньому з високою освіченістю. Іван Мазепа заснував багато шкіл і друкарень для того, щоб українська молодь мала змогу здобути освіту в повній мірі.
До цієї ювілейної дати у Ватутінській сільській бібліотеці-філії організовано книжкову виставку-портрет «Іван Мазепа. На терезах вічності.». Книжкові видання, які розміщені на виставці, розповідають про життя та діяльність гетьмана, відкривають маловідомі факти з його життя.
Мазепа славиться як великий меценат. Йому вдається піднести на вищий рівень розвиток в Україні культури, освіти, будівництва релігійних споруд у пишному стилі (козацькому бароко). За 32 роки гетьманування І.Мазепи було споруджено більше 50 значних об'єктів культового і світського призначення — це удвічі більше, ніж при його попередниках. В їх числі - найвидатніші пам'ятники українського бароко, яке в той час піднялося на другий, вищий, щабель свого розвитку.
Неповний перелік видатних пам'яток: Кирилівська церква у Києві; Покровський собор у Харкові (1689); Святодухівський у Ромнах (1689); Хрестовоздвиженський у Полтаві (1695-1709); Знесення в Переяслові (1695-1700).
Найвідоміші пам'ятники мазепинського періоду: Богоявленський собор на Поділлі та Микільський на Печерську в Києві; церкви: Миколаївська в Глухові; Різдво Пречистої на дальніх печерах Лаври; Теодозія Печерського у Києві; Воскресенська в Сумах; Харлампіївська у Гамаліївському монастирі у Новгороді-Сіверському; Воскресіння в Густині, дзвіниці Софіївського і Михайлівського монастирів.
Знакові будови - первісний кам'яний будинок Києво-Могилянської академії на Подолі, споруда Чернігівського колегіуму, розбудова тодішньої столиці Гетьманщини - міста Батурин з його палацами і урядовими будинками.
Ватутінська сільська бібліотека-філія
Web-адреса: novovodolaga-rda.gov.ua/news/id/952 | Переглядів: 283 | Дата публікації: 09:25 25.03.2019 |