Зміни в земельному законодавстві

Зміни в земельному законодавстві

Про зміну приналежності земель

З 01 січня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільського господарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10 липня 2018 року № 2498-VII (далі – Закон № 2498-VII). Цим Законом № 2498-VII врегулювано значну кількість спірних та невирішених питань. Окрім того, визначено розпорядника земель колективної власності та порядок їх виділення в натурі (на місцевості).

Лісовим кодексом України до 2019 року було визначено, що до земель лісогосподарського призначення належали землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги. Відтепер вони відносяться до несільськогосподарських земель сільськогосподарського призначення. Передача у постійне користування полезахисних смуг державним або комунальним спеціалізованим підприємствам або в оренду фізичним та юридичним особам проводиться без проведення аукціону, з обов’язковим включенням до договору оренди землі умов щодо утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними функцій агролісотехнічної меліорації, відповідно до затверджених Привал утримання та збереження полезахисних лісових смуг.

Окрім того, полезахисні лісові смуги не включаються до земель, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), а мають бути передані безоплатно в комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, на території яких вони розташовані. Отже розпорядником даних земель відтепер є територіальна громада сільських, селищних, міських рад, а тому саме вони мають право здійснювати контроль за використанням та збереженням полезахисних лісових смуг.

Значних змін зазнав Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (далі – закон № 899). На сьогоднішній день визначено розпорядника земель колективної власності. Відтепер землі колективних сільськогосподарських підприємств (далі – КСП), діяльність яких припинено, вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Слід звернути увагу, що на земельні ділянки, які перейшли до комунальної власності, розповсюджується заборона на купівлю-продаж. Тож з 2019 року право головного розпорядника земель колективної власності колишніх КСП належить виключно територіальній громаді сільських, селищних, міських рад.  Районні державні адміністрації відтепер стосовно них не приймають жодних рішень.

Починаючи з 2019 року, власникам сертифікату на земельну частку (пай) або їх спадкоємцям, встановлюється граничний строк для оформлення права власності на земельну ділянку, а саме до 01 січня 2025 року. Неоформлення такого права у встановлені строки розцінюватиметься як відмова від одержання земельної ділянки, що стане в подальшому підставою місцевим радам для реалізації права комунальної власності за відповідним рішенням суду. Таким чином, власники сертифікатів на земельну частку (пай) або їх спадкоємці, можуть у термін не пізніше 2025 року звернутися з заявою про виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) та пакетом документів до сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної ділянки для реалізації свого права.

Доповнення закону № 899 ст. 14-1 дало можливість врегулювати питання використання та розпорядження землями колективної власності діючого КСП. Не розпайовані землі КСП відтепер будуть розподілятися лише за вимогами ст. 14-1 закону № 899. Організацією розподілу колективних земель буде займатися сільська, селищна, міська рада, на території якої вони розташовані. Якщо до 2025 року не відбудеться розподіл нерозпайованих земель, то вважатиметься, що особи відмовилися від права колективної власності на землю, і на підставі рішення суду дані землі можуть бути передані до комунальної власності.

Отже, з 01 січня 2019 року фактично землі колективних сільськогосподарських підприємств (крім земельних ділянок, які на 01 січня 2019 року перебували у приватній власності) вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.

Web-адреса: novovodolaga-rda.gov.ua/news/id/717 | Переглядів: 173Дата публікації: 08:37 04.01.2019