|
Грип - це гостра респіраторна вірусна інфекція, яка передається повітряно-крапельним шляхом.
Симптоми, які відрізняють грип від ГРВІ: блискавичний початок хвороби,
гарячка, міалгії (біль у м'язах), температура тіла понад 38 С, слабкість, втома, озноб головний біль.
Через свої ускладнення грип небезпечний (наприклад, пневмонія та ниркова недостатність), тому дуже важливо вчасно встановити діагноз та почати лікування.
Якщо у людини типові симптоми грипу, варто проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем і виконувати його вказівки.
Якщо почався процес ускладнення, до лікаря потрібно звертатися відразу. При ускладненні у пацієнта з’являться характерні симптоми. Це часте поверхневе дихання, судоми.
Також якщо людина відноситься до груп ризику:
Температура тіла, яку потрібно знижувати, для дітей та дорослих різна. Дітям варто знижувати температуру, яка сягає позначки 38 С. Дорослий пацієнт повинен знизити температуру, якщо вона перевищила позначку 38.5 С.
Для зняття гарячки потрібно використовувати парацетамол або ібупрофен.
Не можна застосовувати ацетилсаліцилову кислоту (аспірин). При застосуванні аспірину можливий синдром Рея. Це печінкова недостатність і енцефалопатія.
Грип не лікується противірусними засобами та антибіотиками. При тяжкому перебігові хвороби, який потребує госпіталізації в умовах стаціонару, фахівцями може бути призначена специфічна противірусна терапія - озельтамівір. Це рецептурні лікарські засоби, які призначаються лікарями при тяжкому перебігові грипу.
Єдиний спосіб захворіти на грип і ГРВІ - це контакт з людиною, в якої є вірус. Температурний режим - це один із найпоширеніших міфів. Навіть якщо людина отримала переохолодження, із гарною імунною системою та відсутністю контакту з хворими, вона не захворіє.
Пацієнт може бути заразним за день-два до початку хвороби та ще у середньому 7-10 днів від початку симптомів. Цей термін може бути продовжений в імуноскомпрометованих (пацієнти з первинним імунодефіцитом) та у дітей. Тому варто завжди консультуватися зі своїм сімейним лікарем.
Основним методом профілактики грипу є вакцинація. Методом профілактики ГРВІ є дотримання гігієни: миття рук, провітрювання приміщення, перебування на свіжому повітрі, загартовування, збалансоване харчування, правильний режим сну та відпочинку.
Спочатку пацієнт повинен записатися на прийом до свого сімейного лікаря.
Після огляду лікарем, йому дозволяють або ж не дозволяють робити щеплення.
Якщо вакцина купується в аптечному кіоску, який не знаходиться у медичному закладі, треба дотримуватися холодового ланцюга:
Краще за все вакцинуватись за 14 днів до прогнозованого майбутнього спалаху грипу. Приблизно за цей час формуються антитіла.
Звертаю вашу увагу на інструкцію до вакцин. Там вказано, що вакцини можуть бути введені протягом усього року циркуляції вірусу грипу. Проте не варто забувати, що імунітет формується протягом 2 тижнів, тому, якщо після вакцинації ви будете контактувати з хворим, то можете заразитись.
Вакцинація вагітних інактивованими вакцинами проти грипу можлива у будь-який термін вагітності.
Так, їх можна поєднувати. Проте щеплюватися потрібно у різні анатомічні ділянки. За протоколом вакцинацію роблять під кутом 90 в дельтоподібний м'яз на обох руках. Тому за один візит до лікаря можна зробити кілька щеплень.
Дитину можна вакцинувати віком від 6 міс. Якщо дитині до 9 років і вона до цього не була вакцинована від грипу, їй треба робити два щеплення із різницею в місяць. Спочатку одне, через місяць - наступне. Всі наступні роки, навіть, якщо їй до 9 років, вже потрібне лише одне щеплення.
Дитина, якій зробили щеплення, може контактувати з немовлятами. Вакцина інактивована, тому щеплення не вплине на інших членів сім'ї.
Міф: від вакцини можна заразитися грипом.
Правда: ні, не можна, тому що вакцина інактивована.
Міф: часник та цибуля можуть знезаразити повітря і попередити грип.
Правда: набагато важливіше дотримуватись особистої гігієни, зволожувати повітря та пити багато рідини.
МІф: лікування антибіотиками від грипу.
Правда: антибіотики не допомагають лікувати вірус. Їх можуть призначати лікарі, якщо є бактеріальне ускладнення.
Міф: вітамін С для профілактики.
Правда: немає досліджень, які доводять це.
Міф: якщо людина хворіла один раз у цьому році, то вона не захворіє повторно.
Правда: можливо захворіти ще раз, адже вірус грипу і група ГРВІ включає в себе багато вірусів (наприклад, ротавіруси, паравіруси і риновіруси). Відповідно, людина може захворіти навіть після щеплення, але щеплення гарантує, що не буде тяжких форм хвороби та летальних наслідків.
Web-адреса: novovodolaga-rda.gov.ua/news/id/1767 | Переглядів: 726 | Дата публікації: 14:02 16.12.2019 |